Pomník generála Kutlvašra v Nuselském pivovaru

Praha 4 ukončené

Pomník generála Kutlvašra v Nuselském pivovaru

Umělecká soutěž vypsaná v prostorách nově vznikající rezidenční čtvrti v bývalém Nuselském pivovaru měla za cíl najít nejvhodnější podobu pomníku, který uctí památku generála Karla Kutlvašra – československého legionáře a velitele Pražského povstání. Karel Kutlvašr se stal obětí komunistického režimu, poslední roky svého života strávil jako hlídač v Nuselském pivovaru. Soutěž pořádaná společností Rezidence Nusle s.r.o. a připravovaná ve spolupráci s městskou částí Praha 4 a Galerií hlavního města Prahy, nabídla umělcům příležitost přispět k oživení veřejného prostoru bývalého pivovaru a připomenutí důležitého odkazu osobnosti Karla Kutlvašra.



Soutěžní návrhy

Soutěžní návrhy 2. fáze soutěže

Soutěžní návrh 6: Ondřej Tichý

Soutěžní návrh 6: Ondřej Tichý

Navržené dílo nese název "prapor generála Kutlvašra" s dodatkem "bez rizika se nic neudělá!" V rámci díla je ztvárněný tento textový dodatek. Jedná se o citace slov generála Kutlvašra. Razantní slova, která zazněla v kontextu jednání mezi Karlem Kutlvašrem a jeho kolegou v roce 1939. Kolega se ho tázal, jestli má jistotu, že ho za jeho odbojové činy nikdo neudá: "Jsi si jist, že tě nikdo neudá?" "Nejsem, ale bez rizika se nic neudělá!"

Pro generála Kutlvašra autor navrhuje pomník ve formě "osobního praporu", který se stává stabilním bodem ve veřejném prostoru. Prapor/vlajku/korouhev vnímám jako důstojný symbol pro osobnost Karla Kutlvašra – legionáře, diplomata, generála, vězně komunistického režimu. Motiv praporu se promítá do sochařské formy navrženého objektu, tedy pomníku. Tvarosloví důrazně zrcadlí vysoké hodnoty, kterými Kutlvašr oplýval – noblesa, odvaha, rozhodnost, empatie, rozvážnost při extrémních situacích. Prapor v celé své prostorové a tvarové jemnosti přináší do místa pozitivní náboj. Dílo vzdává poctu Karlu Kutlvašrovi a kolemjdoucím otevírá silný příběh člověka, který může inspirovat.

Soutěžní návrh 22: Michael Jan Bublík

Soutěžní návrh 22: Michael Jan Bublík

Navrhovaný monument má podobu strohé, minimalistické vrátnice, stavby, která slouží jako symbolická brána do skryté historie. Volba tohoto stylu pomníku odráží dualitu Kutlvašrova života – muže, který se dostal na vrchol vojenské moci, aby byl nakonec zbaven cti a odkázán na život v temnotě a izolaci. Vrátnice se svým impozantním a přitom přesným designem představuje vizuální metaforu bariér a omezení, kterým Kutlvašr po celou dobu své kariéry čelil. Štít pomníku symbolizuje byrokratické a politické překážky, které často bránily jeho postupu, zatímco průchod vedoucí k bustě generála Kutlvašra představuje uvěznění a deprivaci, kterou zažil v posledních letech. Rozhodnutí o vyloučení jakýchkoli čestných titulů nebo vyznamenání z návrhu pomníku je vědomé, odráží vymazání Kutlvašrova odkazu a kolektivní amnézii, která obklopovala a obklopuje jeho život a úspěchy. Tím, že pomník prezentuje pouze jeho jméno, bez příkras hodnosti nebo postavení, vyzývá diváka, aby konfrontoval složitost svého příběhu a zpochybnil selektivní povahu historické paměti. Prostory pomníku, přístupné pouze přes vrátnici, slouží jako střed pomníku, fyzické ztělesnění zapomnění, které byl Kutlvašr nucen snášet. Čistý, tísnivý prostor má navodit pocit izolace a opuštěnosti, odrážející emocionální a psychologický zmatek, který Kutlvašr musel zažít ve svých posledních dnech.

Soutěžní návrh 8: Ladislav Sorokáč

Soutěžní návrh 8: Ladislav Sorokáč

Důstojnost věrného portrétu významné historické osobnosti v uniformě je lehce nabourána hravým soklem. Ten slouží jako ilustrace hrdinských činů velitele pražského povstání z přední strany, zároveň však odhaluje i poválečný osud degradovaného hrdiny jako vrátného v Nuselském pivovaru. Vyznění návrhu památníku tak v sobě nese znaky hrabalovsko-havlovské absurdity.

Soutěžní návrh 10: Eva Pyková

Soutěžní návrh 10: Eva Pyková

Dieu – Patrie – Noblesse

Pomník. Odvaha. Neústupnost. Vlastenectví. Hrdost. Skromnost.

Válečný hrdina odsouzený zločinným režimem k zapomnění. Podobenka manžela na nočním stolku... Kdy se vrátí? Z války, ze štábu, z vězení, ze služby... Vrátí se vůbec?

Pomník situujeme do těžiště nového náměstí vedle fontány namísto plánovaného pódia. Je tvořen dvěma vertikálními hmotami – deskou (portrétní fotografie) a stélou (reminiscence na prvorepublikové hraniční sloupy). Uvnitř kompozice je původní portrét, vně pak jeho rozpixelovaná – anonymizovaná – podoba.

"Vydržet. Nikdy se nevzdat." (Karel Kutlvašr, 7. 5. 1945)

Soutěžní návrh 15: Adam Trbušek, Artur Magrot

Soutěžní návrh 15: Adam Trbušek, Artur Magrot

V našem návrhu na pomník generála Kutlvašra se snažíme nejen připomenout tuto významnou osobnost, ale také poukázat na samotný akt zapomínání a připomínání, tedy význam pomníku pro současnost i budoucnost. Vědomě pracujeme s tradičním řešením památníku ve veřejném prostoru – sochou umístěnou na podstavci. Neskládáme však jeden prvek na druhý za účelem zvýraznění, ale naopak jeden prvek ten druhý zastiňuje. Až postupným obcházením objektu se postava za kamenným monolitem začíná vyjevovat. Skrze vlastní zkušenost postupného odhalování tak poukazujeme k nazírání historie, jakožto aktivnímu, živému a neuzavřenému procesu. Čtyři kameny v bezprostřední blízkosti centrální instalace jsou pozůstatky původního bloku piedestalu. Tyto kameny dotváří hypotetickou podobu památky generála Kutlvašra, která měla být zapomenuta.

Soutěžní návrh 26: Radek Talaš

Soutěžní návrh 26: Radek Talaš

Hlavní podstata pomníku se zjevuje po setmění, tak jako svého času generál Kutlvašr, který byl z politických důvodů nucen v Nuselském pivovaru pracovat jako noční vrátný. Dílo samotné je metaforou života Karla Kutlvašra, který své životní zlomové momenty zažíval v temných časech naší společnosti. Přes všechny tyto momenty si Karel Kutlvašr dokázal zachovat svoji eleganci a hrdost. Na jeho památku se tak vždy po setmění rozsvítí pomyslný světelný kužel nočního hlídače, reagující na pohyb návštěvníků.

Navrhované dílo je tvořeno plastikou z umělého kamene, která sofistikovaným způsobem pracuje se světelnými efekty. Tvar pomníku je tvořen jednoduchým kuželem, který symbolizuje paprsek světla nočního hlídače a vstupuje do prostoru náměstí. V jeho čele je pomocí reliéfu umístěn text, který se objevuje ve dne a v noci. Vnitřní plášť pomníku obsahuje další výtvarnou vrstvu v podobě rýhování, pomyslných jizev, které se objevují při prosvícení pláště. Přes den je objekt klidným, hrdým solitérem s jednoduchým nápisem, jasně vysvětlujícím jeho smysl.

Generál Karel Kutlvašr byl československý legionář, který v květnu 1945 velel Pražskému povstání. Po únoru 1948 se stal obětí komunistického režimu a byl uvězněn. Při amnestii v roce 1960 byl propuštěn. Na sklonku svého života pracoval jako hlídač a noční vrátný v Nuselském pivovaru. 

Odkaz i hrdinství generála Karla Kutlvašra má připomenout pomník, který bude umístěn ve veřejném prostoru nově vznikající rezidenční čtvrti Nuselský pivovar. Podoba a nejvhodnější návrh památníku generála Karla Kutlvašra byla hledána v umělecké soutěži.

Dílo bude navrženo na míru vybranému prostoru a bude respektovat a navazovat na urbanistický a architektonický návrh Nuselského pivovaru. Dílo bude mít trvalou podobu a bude navrženo tak, aby dlouhodobě odolávalo povětrnostním podmínkám a nevyžadovalo nadstandartní nároky na údržbu.

Soutěž

Soutěž byla dvoufázová. V 1. fázi mohl svůj koncept pomníku předložit každý, kdo splnil požadavky stanovené v soutěžních podmínkách. Z předložených konceptů porota vybrala 6, jejichž autoři rozpracovali ve 2. fázi své koncepty do podrobnějšího návrhu. Návrhy 2. fáze soutěže představili jejich autoři na soutěžním workshopu, na kterém porota vybrala vítěze soutěže..

Zadavatel

Zadavatelem soutěže byla společnost Rezidence Nusle s.r.o. ze společnosti Penta Real Estate. Penta Real Estate revitalizuje areál bývalého Nuselského pivovaru, ve kterém vzniknou nejen nové byty, ale i veřejná prostranství, obchodní pasáž a náměstí s občanskou vybaveností, jehož součástí bude i pomník generála Karla Kutlvašra. Soutěž byla připravována ve spolupráci s městskou částí Praha 4 a Galerií hlavního města Prahy.

Organizátor

Organizátorem soutěže byla společnost ONplan lab s.r.o.

Porota

Nezávislá část poroty
Řádní členovéNáhradníci
Marie Foltýnovákurátorka, Galerie hlavního města PrahyJiří Ptáček kunsthistorik a kurátor
Tomáš Džadoň sochařLinda Obršálová architektka
Osamu Okamura architekt a pedagog
Ondřej Horákkurátor
Závislá část poroty
Řádní členovéNáhradníci
Michal Hroza hlavní město PrahaPetr T. Opletal městská část Praha 4
David Musil Penta Real EstatePetr Palička Penta Real Estate
Martina Chisholm architektka, CMC ArchitectsRudolf Vacek, dne 12. 6. 2024 nahrazen Tomášem Popadičem Penta Real Estate
Jan Tesárekarchitekt, CMC Architects

Odborníci poroty

Pro potřeby poroty soutěžní návrhy posuzovali i odborníci soutěže: Martin Špičák, IPR PrahaPavel Švec, člen rodiny generála Karla KutlvašraEduard Stehlík, vojenský historik, ředitel památníku Lidice

Odměny

Účastníci, kteří postoupili do 2. fáze soutěže a odprezentovali  svůj návrh na soutěžním workshopu, obdrželi odměnu ve výši 85 000 Kč.

S vítězem soutěže bude zadavatel jednat o realizaci jeho díla.

Veřejná debata

5. prosince 2023 proběhla v Domě U Kamenného zvonu veřejná debata. Jejím cílem bylo diskutovat téma soutěže, role pomníků ve veřejném prostranství a především jaké momenty a podoby hrdinství ze života generála Karla Kutlvašra bychom si měli připomínat. Na základě debaty bylo formulováno zadání a téma soutěže.

ONplan poskytuje komplexní řešení a služby v oblasti revitalizace a rozvoje měst a strategického plánování. Vracíme místům život.

Zapojujeme veřejnost do rozhodovacích procesů měnících místa, ve kterých žijeme. Pomáháme městům a investorům ve výstavbě vytvářet hodnoty se zapojením místních komunit.

Jsme českým lídrem v oblasti kulturního plánování. Poskytujeme služby spojené s přípravou strategií rozvoje kultury a kulturních a kreativních odvětví českým městům i soukromým kulturním a kulturně vzdělávacím organizacím.